READING

Süpürge tohumunu öğütüp ekmek yapmış babam

Süpürge tohumunu öğütüp ekmek yapmış babam

Bugün de düştük Kemerburgaz yollarına. İstanbul’un karmaşasından göç eden hayat ziyaretlerimiz sayesinde kaçmış olduk. Tertemiz orman kokusu karşıladı bizi. Geçtiğimiz haftalarda tarlasını çapalayan bir köylü görmüştük, sohbet etmiştik. Açık renk gözlerinden hemen anlamıştık Selanikli olduğunu. Bizi tarlasında misafir etmişti. Ali Amca olmadan olmaz dedik ve bu hafta kendisini tarlasında ziyaret ettik. Tarlasında çalışırken karşıladı bizi. O biraz soluklanırken biz de hazırlıklarımıza başladık.

Biz burada boğuluruz demişler

“Bizimkiler de mübadele ile gelmiş. Atatürk getiriyor. Bütün mal mülk orada kalıyor. Burada nüfus başına bir dönüm yer vermişler. Beş nüfus gelene beş dönüm. Önce gemiyle Bandırma’ya indireceklermiş. Bizim kadınlar hiç deniz görmemiş. ‘Aaa, biz burada boğuluruz’ demişler. Sonra gemi hareket ediyor Sarıyer’e indiriyor bunları, Büyükdere’ye. Oradan Bahçeköy’e yürüyorlar. Bahçeköy’den de buraya. Bizim dede muhtarmış burada. Muhtar herkese bir ev veya arazi dağıtmış. ‘Dere boylarını yazın ekersiniz’ demiş. Kış için de bu bayırları vermiş. ‘Bezelye ekersin’ demiş. At yok, araba yok. Sağa sola amelelik yapmaya gidiyorlarmış. Benim dedem de önce inşaatlarda çalışmaya başlamış. Ama yeter mi kazandığı üç kuruş para. Yetmez tabii. Evde çocuklar aç bekliyorlar.”

Süpürge tohumunu öğütüp ekmek yapmış babam

“Sonra başlamış çiftçiliğe. Hep fakirlik yani. Hastalıklar olmuş. 1924’de buraya gelmişler. Ben de burada doğdum. Babam çok çalışkan bir adamdı. Babam, annem hepsi tarlada çalışırmış. Babam 76 yasında vefat etti. Bizimkiler geldiğinde Göktürk’e yerleşmiş. Göktürk’ün eski adı Petnahor. Horozlu köy demek Rumca. Eskiden burada horoz çiftlikleri varmış. 1958 yılında Göktürk olarak değiştirmişler ismini. Babam 5-10 hane Göktürk’e gittik derdi. Süpürge tohumunu öğütüp ekmek yapıyorlarmış. O kadar, o kadar düşmüşler yani.”

Ali Amca’nın tarladaki işleri nedeniyle kısa kestiğimiz sohbetimizden sonra Kemerburgaz’ın merkezine doğru yürüyoruz.


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
BİZİ TAKİP EDİN
Please Add Widget from here