Savrula savrula toparlamışlar

Bir önce ki yazımızda bahsettiğimiz üzere Erdoğan Abi bizi karşı masamızda oturan Yalçın Abiyle tanıştırmak istiyor. Biz de onun neler anlatabileceğini merak ederek yanına doğru ilerliyoruz. Erdoğan Abi’yi gören Yalçın Abi ayağa kalkıyor ve bizleri selamlıyor. Kendisine projemizden ve neler yaptığımızdan bahsediyoruz. Böyle bir çalışma içinde olduğumuz için çok seviniyor ve bizleri tebrik ediyor. Kendisi ile de bir röportaj gerçekleştirmek istediğimizi söylememiz üzerine “seve seve sorularımızı cevaplandırırım” diyor.  

“Benim adım Yalçın Bölükbaşı. Mübadil bir ailenin çocuğuyum. Annem ve babam 1923 yılında mübadele anlaşması ile Türkiye’ye gelmişler. Ben burada dünyaya geldim.”

Yalçın Abi’ye ailesinden mübadele hakkında neler duyduğunu soruyoruz.

“Tabii annelerimizden, babalarımızdan dinlediğimiz şeyler var. Mübadil oldukları zaman yaşadıkları hakkında duyduğumuz hikayeler var. Benim ailem Selanik’in Sarışaban ve Kavala bölgesinden gelmiş. Aşağı yukarı bizim sınırımızdan 160 km mesafe bulunan bir yer. Mübadil olmalarının sebebi malum Osmanlı Devleti’nin parçalanışı. O zaman Yunanistan değil Osmanlı toprağı ama sınırlarımız küçülünce ailelerimiz oradan göç etmek zorunda kalmışlar. Bunun neticesinde de toplu göçler olmuş. Türkiye’ye gelen mübadil göçmen sayısı 400 bin kadar bildiğim kadarıyla. Karacaova, Sarışaban gibi bölgeler göçe tabi tutulmuş ve oradaki insanlar aralıklı zamanlar içerisinde Türkiye’ye getirilmişler. Burası da o zaman Kemerburgaz Rum Köyü, Rumlar ikamet ediyor. Buradaki Rumları oraya göndermişler oradaki Türklerin bir kısmını buraya bir kısmını da yurdumuzda bulunan diğer illere göndermişler.”

Denize atılanlar bile oluyormuş

“Tabii orada son zamanlarda büyük sıkıntılar yaşamış ailelerimiz. Çünkü Yunan halkı içerisinde de başkaldırı başlamış. Çeteler Türklere saldırmaya başlıyorlar, insanları öldürüyorlar. Buna benzer çok çeşitli hikayeler var. Ailelerimiz vapur ve gemilerle gelmişler. Gemilere Selanik’ten şu an da hala bulunan, Beyaz Kule’nin oradaki limandan binmişler. Bir kısmı da Sarışaban’dan binmiş ve Türkiye’ye gelmişler. Burada dağıtımlar başlamış. Bu dağıtım esnasında hastalıklar olmuş, bebekler ve yaşlılar ölmüş. Öyle hikayeler anlatıyorlar ki denize atılanlar bile oluyormuş. Çok çeşitli sıkıntılar yaşamışlar çok acılar çekmişler. Anavatana döndükten bir süre sonra toparlanmaya başlayarak normal hayata dönmüşler.”

Yalçın Abi, dedelerinin yaşadıkları toprakları daha önce ziyaret ettiğini ve büyük yaşanmışlıkların olduğu o yerlerde birçok hatıraya dokunduklarını dile getiriyor.

“450 yıllık bir yaşanmışlık var orada. Dedelerimizin dedeleri bile yaşamış. Oraları ziyaret ettik. Oradakilerin kalıntılarını gördük. Evlerini ve hatıralarını gördük. Büyük yaşanmışlık vardı. Türkler ile Rumlar o zamanlar bir arada yaşarken dostluk varmış. Aralarında hiç sıkıntı yokmuş ama ne zaman İstanbul’un, İzmir’in işgali oluyor bu sıkıntılar oralarda başlıyor.”

Savrula savrula toparlamışlar

“Çok zulüm yapmışlar. Halk içinden insanları kaçırıyorlarmış. Tabii biz artık bunları konuşmak istemiyoruz. İki ülke dost olarak kalsın istiyoruz. Benim babam orada 16-17 yaşlarında siyasete atılmış. Dedem onu öyle yetiştirmiş. Türklerin bölge temsilcisiymiş. Türkler nerede zarar görüyorsa babam oraya gidip sorunu hallediyormuş. Ailemizin bir kısmı Karamürsel’in Derbent köyünde yaşıyordu. Çocukluk yıllarımdaydım. Köyde bir akrabamızın düğününe gittik. O zaman otobüs falan yok, minibüsle gittik. Bir sürü nine, yaşlı amcalar.. ‘Vay Tahir geldi, bizim kurtarıcımız geldi’ diye babamı öptüler. İşte böyle hikayelerimiz de oldu. Aslına bakarsanız bu anlattığım en hafifi, büyük sıkıntılar yaşamışlar. Rumlarla Türkler arasında aşk hikayeleri de olmuş. Geçmişimiz, insanımız çok sıkıntılar görmüş savrula savrula toparlamışlar.

Yalçın Abi’nin anlattığı olaylardan çok etkileniyoruz. Kendisinin de dediği gibi iki ülke yani Türkiye ve Yunanistan’ın dostluğu bizler için de çok önemli. Dileriz ki komşumuzla dostluğumuz ebedi olur. Yalçın Abi’ye bize vakit ayırdığı için çok teşekkür ediyoruz. Bir sonraki röportajımızı sizlerle buluşturmak için dört gözle bekliyoruz 


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

INSTAGRAM
BİZİ TAKİP EDİN
Please Add Widget from here