Zehra Rumeysa Fidan

1995 yılının 23 Eylül ekinoksunda açmışım dünyaya gözlerimi. Doğumumla eşitlenmiş gece-gündüz arasındaki ilişki. Eşitlikçilik, karakterimin en güzel örneğidir. Erkut Soyak Anadolu Lisesi’ni 2013 yılında bitirdim. Ardından Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik bölümünü başarı bursuyla kazandım. Üstüne bir de Psikoloji bölümünde çift anadal yaparak bu başarımı taçlandırdım. TRT için çalışan bir dış yapımda kurgucu olarak staj deneyimi elde ettim. Okulumuzun TV stüdyolarında da kurgucu olarak görev alıyorum. En sevdiğim ve dünyaya bir daha gelsem yine bu mesleği seçerdim dediğim gazetecilik için elimden geldiğince birikim yapıyorum. İletişim Fakültesi uygulama gazetesi Haber Üsküdar’ın öğrenci koordinatörlüğünü de üstlendim. Yaptığımız bu proje ile her hafta göç eden bir hayat durağına konuk olup onların anılarına dokunarak, unutulmaya yüz tutmuş hikayelerini dinliyoruz. Acılarını, mutluluklarını bizlerle paylaşırken gözlerinin parlamalarına şahit oluyoruz. Onların mutlulukları bizim mutluluğumuz, hüzünleri ise bizim hüznümüz oluyor. İşte bu proje sayesinde mübadillerin hikayelerini sizlerle tanıştırmayı amaç bildik. Bizlerle paylaştıklarını arşivleyerek bunların unutulmamalarını sağlamak en büyük isteğimiz.

Onur Kara

25 Nisan 1995’te İstanbul’da dünyaya geldim. Ben doğduğumdan beri güneşin etrafında yirmi iki kere döndü dünya. İnsanlık tarihinin var olduğu bu süre zarfında yaşanan olaylar göz önüne alınınca, benim yirmi iki senelik yaşamım dünya için lafı bile edilmeyecek kadar önemsiz, mikroskobik bir zaman olabilir. Fakat benim için bütün ömrüm ve yaşam deneyimim.

Dünya güneşin etrafında dönerken, zaman dediğimiz o akış da hızla akıp gidiyor ve bizler pek çok yaşam deneyimi ediniyoruz. Benim için yirmi iki senedir devam eden o akışın başlangıcı, Beyoğlu’nun Hasköy mahallesinde geçti. On bir yaşıma kadar burada yaşadım. Sonrasında İstanbul Çekmeköy’e taşındım. On bir senedir Çekmeköy’de yaşamaktayım. Dört senedir de Üsküdar Üniversitesinde öğrenimime devam etmekteyim.  Bu zaman zarfında pek çok yaşam tecrübesi edindim. Kişiliğim bu süreçte oluştu. Çocukluğum ve gençliğim bu süre zarfında yaşandı. Arkadaşlıklarımı, dostluklarımı bu süre zarfında kazandım. Kitaplarla ve şiirle bu süre zarfında tanıştım. Yirmi iki senedir her insanın iyi veya kötü bir hikayesi olduğunu gördüm. Her bir insan yaşamı boyunca sevinçler, hüzünler, acı ve mutluluklar yaşıyor. Bana göre, insanların hayatları boyunca yaşadıkları bu duygular,  hayatlarından geriye kalan her şeyi oluşturuyor. Bu projemizde insanların çocukluklarının ve ömürlerinin geçtiği yerleri tekrar dönmemek üzere bırakıp göç yoluna düşmelerini ve o süreçte yaşadıkları tüm duygu ve deneyimleri anlatıyoruz. Anılar birikiyor. Anılar biriktikçe de bize bu anıları sizlere aktarma görevi kalıyor.

Elyesa Karatepe

22 Şubat 1995’de İstanbul’da doğdum. Halit Armay Lisesi’nden mezun oldum. Şimdi ise Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik bölümünde okumaktayım. Okulumuzun TV stüdyosunda çalışmaktayım. Yaptığımız bu proje yeni insanlar tanımamıza ve onların hayatlarına dokunmamıza aracı oldu. Bundan büyük mutluluk duyuyorum.

 

 

Anıl Emül

5 Eylül 1995 tarihi İstanbul doğumluyum. Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik bölümünde okumaktayım. Eğitim hayatım ve tecrübelerim doğrultusunda sektör içerisinde tecrübeli insanlarla birlikte çalışma fırsatı buldum. Star Ana Haber’de stajyer muhabirlik yaptım. Ekip çalışmalarının yaptığımız projelerde ne kadar yararlı olduğunu gördüm. İşini severek yapan ve insan ilişkilerine önem veren bir yapıya sahibim. Yaptığımız bu proje ile başarılı olmayı umuyorum.

INSTAGRAM
BİZİ TAKİP EDİN
Please Add Widget from here