Sözlük anlamı “takas, değişim” olan mübadele, bunu yaşayanlar için hiç de kolay olmamıştır. Evlerini, ailelerini, okullarını, ölülerini ve en zoru da çocukluklarını doğdukları yerde bırakıp hiç bilmedikleri, tanımadıkları bir ülkeye doğru yola çıkmak zorunda kalan insanların hikayeleridir mübadele. Sadece coğrafi mekan değişikliği değildir. İçinde hüzünlerin ve acıların en büyüklerini barındırır. Bütün bu zorlukları yaşayan hayatların hikayeleridir bizi bu projeyi yapmaya iten. Bizlerin amacı ise onların anlatamadıklarını anlatmak, yıllar önce duyuramadıkları seslerini çocukları, torunları vasıtasıyla okurlara aktarmaktır.

Bu amaçla yola çıkan Üsküdar Üniversitesi öğrencileri olarak röportajlarımızı mübadillerin yoğun olarak yaşadığı Kemerburgaz (Pirgos), Göktürk (Petnahor) ve Bahçeköy (Belgrad köyü) bölgelerinde gerçekleştirdik. İstanbul’a göç eden ve burada kendilerini yeni bir hayat kuran mübadilleri, onların evlerini ve ailelerini, sokaklarını, pazar yerlerini, kahvehanelerini, gelenek ve görenekleri ile gündelik hayatlarını fotoğraflayıp video çekimleri ile destekledik. Mübadilleri gündelik yaşam alanlarında ziyaret ederek  ailelerinin bu zorunlu göç sırasında yaşadıklarını, hikayelerini, acılarını, özlemlerini kayıt altına aldık ve İstanbul mozağinin parçalarını bir araya getirmeye çalıştık.

Logomuzu, Görsel İletişim Tasarımı 3. sınıf öğrencisi arkadaşımız Ezgi Can Sezen ve Batuhan Ezekay tasarladı. Muğla’da halk arasında “göç göç çiçeği” olarak bilinen sarı çiğdem çiçeği, güz mevsiminde ilk yağmurlar düşünce Karabağlar Yaylası’ndan Muğla’ya insanların göç zamanının geldiğini hatırlatan özel bir çiçek. Çiçeğin farklı renklere sahip 7 yaprağı, Türkiye’nin 7 bölgesini temsil ediyor. Türkiye’nin farklı bölgelerine yerleşmiş mübadilleri en güzel bu çiçeğin sembolize edebileceğini düşündük.

Büyük keyif aldığımız ve farklı hayatlara dokunduğumuz bu proje bize çok şey öğretti. Biz de öğrendiklerimizi, evlerine ve hayatlarına misafir olduğumuz insanların duygularını okuyuculara aktarmayı görev bildik.

INSTAGRAM
BİZİ TAKİP EDİN
Please Add Widget from here